Powerbanki - pojemność ma znaczenie.

Powerbanki - pojemność ma znaczenie.

Powerbanki: pojemność ma znaczenie

Powerbanki to urządzenia, które weszły do powszechnego użycia i stają się koniecznym wspomagającym sprzętem, gdy używamy dużo elektroniki. Można nimi ładować telefony komórkowe, tablety, czy coraz popularniejsze głośniki bezprzewodowe i czytniki e-booków. Jednak wbrew powszechnej opinii nie zawsze powerbanki z zakładaną dużą pojemnością będą tak wydajne, jak wskazuje na to producent. Jakie powerbanki zatem najlepiej wybrać?

W dobie bezprzewodowych urządzeń problem z ich rozładowaniem to zmora korzystających z telefonów, tabletów osób. Kilka lat temu z pomocą przyszła technologia. Zapotrzebowanie na nowe nośniki energii spowodowało, że w produkcji pojawiły się powerbanki – mobilne akumulatory zapewniające dopływ energii do przenośnych urządzeń codziennego użytku.

Najpierw powerbanki stały się popularne wśród posiadaczy smartfonów. Z czasem ich zastosowanie rozszerzyło się. Powerbanki są używane do ładowania głośników bluetooth, nawigacji, rzadziej tabletów, zastępowanych często obecnie przez czytniki e-book. Na początku wielu producentów prześcigało się w uzyskiwaniu jak największej pojemności, by zadowolić szybko rosnące potrzeby klientów. Problem w tym, że powerbanki o dużej pojemności były ciężkie, a poza tym nie wykorzystywały nominalnej pojemności, co powodowało zawód wśród użytkowników.

Powerbank Leo 10.000 mah

Powerbank: nominalna pojemność, czyli jaka?

Pojemność nominalną powerbanka wyraża się w miliamperogodzinach, w skrócie mAh. To suma użytych ogniw w urządzeniu, które posiadają określone napięcie, wymagające konwersji. Powoduje ona, że rzeczywista pojemność spada często do poziomu 2/3 deklarowanej pojemności i warto pamiętać o tym, decydując się na zakup. Na rynku znajdują się powerbanki o pojemności mniej więcej od 2000 do około 20 tys. mAh. Standardowa i wystarczająca pojemność do ładowania to 10 tys. mAh. Co istotne, im większa pojemność powerbanka, tym lepiej. Pozwoli ona bowiem na zwielokrotnione doładowanie urządzenia.

W sprzedaży pojawiały się jednak powerbanki, które rzekomo miały pojemność nominalną ok 50 tys. mAh i według zapowiedzi mieściły się w kieszeni. Szybko okazywało się, że to oszustwo. Powerbanki mają swoją wagę, więc taki musiałby ważyć ponad kilogram. Powerbanki o takiej pojemności raczej nie znajdują zastosowania w ładowaniu sprzętu i nie zmieszczą się w podręcznym bagażu, choć oczywiście są dostępne, ale raczej nie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.

Powerbanki: na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Oprócz ceny warto zapoznać się z wagą i wielkością powerbanka. W skrócie można przyjąć, że im cięższy powerbank, tym jego rzeczywista pojemność będzie większa, a na pewno bliższa deklarowanej. Pod uwagę trzeba też wziąć liczbę złącz USB do ładowania powerbanku oraz tych wyjściowych, które pozwalają ładować inne urządzenia. Powerbanki z kilkoma wyjściami o dużej pojemności baterii będą wyjściem optymalnym.

Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne powerbanki z dwoma rodzajami baterii:

  • litowo-jonową, tańszą, lżejszą, z mniejszą podatnością na samorozładowanie, ale dłuższym czasem ładowania
  • litowo-polimerową, droższą z większą podatnością na samorozładowanie, ale krótszym czasem ładowania, którą można podładowywać, gdy nie jest do końca rozładowana.

Zakup powerbanka: inne istotne paramtery

Przy zakupie warto zapoznać się również z rodzajem obudowy powerbanka. To istotne, czy zbudowana jest z silikonu, aluminum czy metalu, który rzecz jasna jest najcięższy, więc może nie być dobrym rozwiązaniem do plecaka.

Dodatkowo pomyślmy, czy nie potrzeba urządzenia wodoszczelnego lub takiego, które ochroni przed piaskiem lub kurzem. To istotne podczas wakacyjnych wypadów. Warto poszukać też informacji o zabezpieczeniu przed przegrzaniem.

Dobrze jest też, gdy powerbank ma wskaźnik poziomu naładowania baterii, który pozwoli kontrolować poziom energii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl