Czy kamera samochodowa może służyć jako dowód w przypadku kolizji drogowych?

Czy kamera samochodowa może służyć jako dowód w przypadku kolizji drogowych?
W obliczu nieprzewidywalności sytuacji na drogach kierowcy szukają sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa i pewności w kontekście ewentualnych nieporozumień lub kolizji. W dobie technologicznej rewolucji coraz większą popularnością cieszą się wideorejestratory jazdy. Te niewielkie urządzenia, montowane często w lusterku lub na przedniej szybie pojazdu, rejestrują nieustannie to, co dzieje się na drodze przed pojazdem. Lecz czy nagranie z kamerki samochodowej jest dowodem w przypadku kolizji drogowej? Czy są ograniczenia prawne związane z ich użytkowaniem? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Czy nagranie z kamerki samochodowej jest dowodem?

Urządzenie tego typu w naszym kraju są bardzo często chętnie wykorzystywane przez kierowców, ich uniwersalność i dostępność rozmaitych modeli pozwala na dopasowanie idealnego sprzętu. Dodatkowo nagranie z kamery samochodowej jako dowód jest uznawane w postępowaniach sądowych czy przy rozstrzyganiu sporów związanych z kolizjami.

Przy czym należy pamiętać o kilku kwestiach, aby nagranie z kamery samochodowej można było uznać za dowód. Przede wszystkim musi być ono wysokiej jakości, nieedytowane i wyraźnie przedstawiające zdarzenie, do którego doszło. Ponadto powinno być datowane i zawierać godzinę, co uwiarygodnia materiał. Dlatego też należy zadbać o jakość sprzętu, jego aktualizację i odpowiednie ustawienie, aby mieć pewność, że w razie konieczności zarejestrowane przez kamerę sytuacje będą spełniały wymienione wymagania.

W praktyce często nagranie z kamery samochodowej to dowód, który może znacząco wpłynąć na sprawę, ułatwiając ustalenie faktycznego przebiegu zdarzeń oraz określenie odpowiedzialności stron.

Nagranie z kamery samochodowej jako dowód wykroczenia

Poza kolizjami dotyczącymi bezpośrednio Ciebie, nagranie z kamery samochodowej może posłużyć również jako dowód wykroczenia. Materiały tego rodzaju można wysyłać m.in. na skrzynkę policyjną w ramach kampanii społecznej „Stop agresji na drodze”. Dodatkowo w zgłoszeniu warto zaznaczyć najważniejsze informacje, czyli m.in. miejscowość, w jakiej doszło do zdarzenia oraz nawę ulicy, szczególnie jeśli nie jest widoczna na wideo.

Kamera samochodowa jako dowód w sprawie

Nagranie z kamery samochodowej a RODO

Tak jak już wspomnieliśmy materiały tego typu, mogą stanowić dowód w przypadku kolizji drogowych czy też wykroczeń. Niemniej jednak jak wygląda sprawa nagrania z kamery samochodowej w świetle przepisów RODO? Zgodnie z nimi nie powinno udostępniać się wideo, na którym mogą być widoczne twarze osób, które można by było dzięki temu zidentyfikować. Oczywiście zakaz ten nie dotyczy sytuacji, w której materiały udostępniasz uprawnionych organom w celach dowodowych.

Czy nagranie z kamerki samochodowej jest dowodem we wszystkich krajach?

W większości państw europejskich przepisy wyglądają podobnie jak w Polsce. Niemniej, jednak jeśli wybierasz się do innego kraju i masz kamerę samochodową oraz zastanawiasz się, czy ewentualnie nagranie z niej będzie niezbitym dowodem to warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami miejsca, do którego wyjeżdżasz.

W Europie istnieje kilka miejsc, gdzie restrykcje są szczególnie surowe. Na przykład, w Austrii, Hiszpanii czy też Francji, użycie rejestratorów jest bardziej regulowane. Należy więc przed podróżą zagraniczną sprawdzić obowiązujące przepisy w danym kraju, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z naruszeniem lokalnego prawa i wiążącymi się z tym mandatami.

Najpopularniejsze rodzaje kamerek samochodowych

Obecnie do wyboru masz mnóstwo urządzeń. Wiele modeli wyposażonych jest w funkcje takie jak nagrywanie w pętli, detekcja ruchu, czy też tryb parkingowy, który aktywuje sprzęt, gdy pojazd jest zaparkowany i wykryty zostanie ruch. Popularne są wersje montowane w lusterku, przód i tył, z wi-fi czy też z GPS.

Nagranie z kamery samochodowej jako dowód na pewno się przyda, więc warto zakupić tego typu urządzanie, które znajdziesz w naszej ofercie w bardzo wielu modelach.

 


Propozycje kamer samochodowych


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl