Te urządzenia podbiły rynek kilka lat temu i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Drony z kamerą – bo o nich mowa — używane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Najczęściej są wykorzystywane do filmowania ślubów, imprez plenerowych, konferencji branżowych, a także w produkcji spotów reklamowych. To nie tylko sposób na rewelacyjne nagrania z góry, ale też zdjęcia robione ze świetnej perspektywy. W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze zagadnienia dla początkujących, które należy znać przed rozpoczęciem przygody z tą technologią.
Dron a regulacje prawne
Korzystanie z tych urządzeń, z kamerą lub bez, także tych dla początkujących, podlega pewnym ograniczeniom ze względu na obowiązujące przepisy prawa. Na niektóre modele wymagane jest posiadanie zezwoleń. Żeby je uzyskać, trzeba przejść szkolenia i egzaminy końcowe prowadzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kurs jest bezpłatny, natomiast za egzamin trzeba już zapłacić. Jednak nie wszystkie modele tych urządzeń wiążą się z tyloma formalnościami. W Polsce zezwoleń nie wymaga dron do 250 g wagi oraz o zasięgu nie większym niż 120 m od najbliższego punktu powierzchni ziemi. Należy przy tym pamiętać, że każdy kraj ma inne regulacje w tym zakresie – co jest niezwykle istotne, gdy chcemy używać tego sprzętu na przykład na zagranicznych wycieczkach.
Dron dla początkujących — jak wybrać odpowiedni model?
Na początek warto wybrać urządzenie, które nie wymaga zezwoleń, czyli do 250 g. Ciekawą propozycję stanowią drony zabawkowe z kamerą, które są łatwe w obsłudze, odporne na upadki oraz znacznie tańsze niż inne modele. Takie sprzęty do 250 g świetnie nadają się do nauki panowania nad tym urządzeniem. Początki bywają trudne i trzeba się liczyć z tym, że podczas nauki sprzęt spadnie albo stracimy go z pola widzenia. Dlatego na tym etapie lepiej postawić na tańsze modele z kamerą, które nie nadwyrężą domowego budżetu.
Od czego zacząć naukę pilotażu?
OD PODSTAW. Nawet jeśli wydaje nam się, że urządzenie do 250 g jest proste w obsłudze, warto i tak zacząć od nauki podstawowych komend i manewrów. Mowa przede wszystkim o wznoszeniu, opadaniu, obrotach i ślizganiu. Osobom początkującym polecamy również zapoznać się z kontrolerem drona i zrozumieć, które akcje odpowiadają za konkretne ruchy. Trzeba dobrze znać swoje urządzenie, żeby móc nad nim panować niezależnie od okoliczności.
Jak wybrać odpowiednie miejsce do latania dronem?
To bardzo ważny aspekt pracy z tym urządzeniem. Istotne jest, żeby do trenowania wybrać bezpieczne miejsce i nie latać dronem nad ludźmi, zwierzętami i samochodami. Najbezpieczniejsza dla osób początkujących będzie polana, wokół której nie ma żadnych wysokich obiektów typu słupy energetyczne. Należy też pilnować, żeby zawsze mieć urządzenie w zasięgu wzroku. Bezpieczna odległość podczas nauki obsługi sprzętu to taka, kiedy możemy zobaczyć go gołym okiem. Warto też zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne i nie trenować, gdy jest zbyt wietrznie.
Co istotne, są miejsca, w których obowiązuje zakaz używania tych urządzeń i za nieprzestrzeganie tych obostrzeń grożą kary. Szczegółowe informacje na temat takich miejsc można bez problemu znaleźć w internecie.
Jak nagrywać piękne filmy z drona?
Najpierw trzeba wybrać odpowiedni dron z kamerą dla początkujących do 250 g i zapoznać się z funkcjami urządzenia. Nagrania wykonywane przez osoby początkujące mogą być nieudane – nie ma w tym nic dziwnego! Trzeba dobrze poznać sprzęt i “wyczuć” go, żeby móc bawić się efektami i tworzyć zjawiskowe filmy. Dron z kamerą ma mnóstwo możliwości, dlatego warto zacząć od teorii. A potem wprowadzić wiedzę w życie i wykorzystywać potencjał urządzenia do tworzenia filmów z efektami specjalnymi. Lot tuż nad ziemią, obroty, płynne wzbijanie się podczas nagrywania – to tylko niektóre z funkcji, które pozwolą urozmaicić film.
Nie zapomnij o dobrych akcesoriach!
Może się okazać, że podczas trenowania i nagrywania filmów po prostu wyczerpie się bateria. Drony (zarówno te do 250 g, jak i bardziej zaawansowane) są bowiem bardzo energochłonnymi urządzeniami i w zależności od wydajności akumulatora, może on wystarczyć na zaledwie kilkunastominutowy lot. Dlatego warto zawsze mieć pod ręką zapasowe akumulatory.
A na koniec... Praktyka czyni mistrza!
Nawet najlepsze poradniki nie zastąpią praktyki. Dlatego kup dron dla początkującego z kamerą do 250 g i zapasowe akumulatory, zapoznaj się z funkcjami urządzenia, wybierz bezpieczne miejsce i ćwicz kontrolę nad sprzętem oraz baw się jego możliwościami!